Mese, mese, mátka

Méltóképpen ünnepelte a Hajdúszoboszlói Bárdos Lajos Általános Iskola a Magyar Népmese napját. 2005 óta – a Magyar Olvasástársaság jóvoltából – Benedek Elek születésnapján tartjuk ezt a kedves ünnepet. Személye számunkra azért is fontos, mert ő volt az első, aki nemcsak leírta, de mesélte is a meséket.
„Tulajdonképpen, ő volt a színpadi mesemondás első művelője. A meséhez való viszonya egyszerre hagyományos és új is. Gyermekkorában az erdélyi Kisbaconban alkalma volt megtanulni a hagyományos mesemondást. Ezt a képességet családi örökségként kapta mesemondó édesapjától, Benedek Huszár Jánostól. Gyerekként sok mesét hallott egy Rigó Annus nevezetű cselédlánytól, s később székelyföldi gyűjtőútjai alkalmával mesemondási tudása növekedett, mesetára bővült.”
(Raffai Judit)
Idén úgy döntöttünk, hogy meghívjuk a mesedélutánunkra Sőrés Rozka népmesemondót. Fontosnak tartottuk, hogy élő szavas népmesét is hallhassanak az alsó tagozatos kisgyerekek.
„Gyermekkorban igen fontosak a mesék, hiszen a gyerek azonosítja magát a hőssel, és a hős mintája ivódik a lelkébe. Ebben a világban a legtermészetesebb módon, a jó és az igazság törvényei uralkodnak, és a hallgató vagy az olvasó belép egy olyan ajtón, amelyen túl magától értetődően csodák történnek.”
(Takács Mária)
A gyermekek fantáziavilágát a hajdúböszörményi Sőrés Rozka láncmesék megelevenítésével varázsolta el.
„Sűrű erdő, kopasz mező, pillogó, szuszogó, tátogó, itt bemegy, itt megáll, itt a kulacs, itt igyál!” – hangzott a nagymamától tanult mese előtti mondóka végig cirógatva a kis buksikat a fejtetőtől a lélekig. A közös mondókázás közös vidám, élménydús, mesebeli történetekkel folytatódott, próbára téve a hallgatóság memóriáját.
A mesék szereplői előttük elevenedtek meg. Tanuló, tanító együtt játszott a mesék szárnyán a mesemondóval. Az interaktív mesék közben a gyermekek észrevétlenül töltődtek fel néphagyományaink kincsével: a népmesékkel.
A mesedélután után az osztályok a következő héten lázas munkába fogtak. Számukra kedves mesét kellet feldolgozniuk és úgy belerakni a mesebatyujukba, hogy a kiállítás formában kirakott kincsekből a többi osztály tanulói kitalálják az általuk feldolgozott mesét.
A batyuk elkészültek, a kiállításra a gyerekek nagy örömmel sétáltak el, ahol ügyesen kitalálták a meséket.
Örömmel töltött el bennünket, hogy tartalmas, szórakoztató és vidám hetet tölthettünk a mesék világában.

A mesehét szervezői: Bordán Ildikó és Dankóné Ládi Tímea